Zmizelá

(Gillian Flynnová)

zmizela

Dlouho jsem nečetl žádnou detektivku a musím říct, že mi docela chybělo, jak autor se čtenářem dovádí a smýká s ním z jedné strany na druhou.


O co jde? Hlavní hrdina je tuctový americký chlapík, který kvůli nástupu internetu přišel o práci (byl žurnalistou v časopisech). Podaří se mu přesvědčit manželku Amy, aby se odstěhovali do Mississippi, odkud Nick pochází, aby společně zase strávili nějaký čas.


Po nějaké době Amy zmizí.


V knize jsou dva vypravěči. Nick přibližuje období po zmizení své ženy a průběh spolupráce s policií na vyšetřování. Amy v první polovině knihy vystupuje coby autorka záznamů z deníku. V tom poukazuje na neshody v manželství a čtenáři pomalu dochází, že ze svého muže měla velký strach. Bála se, že ji zabije.


Nick sem tam udělá nějakou „botu“ a záhy se stane hlavním obviněným i v očích policie. Konečně! říká si v té době čtenář – je naprosto zřejmé, že svou ženu skutečně zabil.


Smýk! Nezabil.


Celý rok Amy připravovala stopy pro policii, aby ji navedla k přesvědčení, že je obětí svého muže. Tak moc Nicka nesnášela za to, že ji odvedl pryč z New Yorku na venkov, kde ji nejenom přehlížel, ale ještě ji podváděl. Odplatou mu mělo být veřejné odsouzení za vraždu své ženy a zbytek života strávený ve vězení.


Ano, deník je jednou z narafičených stop pro policii. Takže čtenář dostával ze strany Amy celou dobu záměrně mylné informace.


Smýk! Všechno je samozřejmě trochu jinak.


Amy není obyčejná žena. Je předlohou pro Úžasnou Amy, dokonalou literární postavu, kterou sepsali její rodiče. Celosvětový knižní hit udělal z Amy obdivovanou dámu, která je přesvědčená o své moci nad ostatními. A pokud jí někdo ublíží, musí trpět. I kdyby to stálo rok plánování.


Celý případ je díky publicitě Amy podrobně sledován médii. Toho využije Nick. Pomocí novinářů ji přemluví k návratu.


Konec vyplývá poněkud nepromyšleně. Ačkoliv se oba nenávidí, Amy se rozhodne, že společně vytvoří dokonalý pár. Samozřejmě podle jejích pravidel, a tak si ponechá v záloze důkazy, které by byly schopné dostat Nicka kdykoliv do vězení. Sama se vymluví, že ji unesl její bývalý partner, který jí byl posedlý.


Tento člověk skutečně existuje. Rozhodně ale není Amy posedlý. Ve skutečnosti jí přijde na pomoc, když ji okradou o všechny peníze. Ubytuje ji u sebe na chatě, čehož Amy ve své výpovědi využije, zabije ho a s promyšlenou historkou se vrátí ke svému muži.


Obě hlavní postavy – znuděný obyčejný Nick, kterému se naskytne příležitost podvádět, tak ji chytne za pačesy, i panovačná tvrdohlavá Amy – jsou v prvních dvou třetinách knihy vykreslené dobře. Ke konci ale příliš často mění názory a postoje (zejména Amy, jejíž přesvědčení muselo být velmi silné), což ztrácí na důvěryhodnosti. Ze stejného důvodu působí konec knihy nepropracovaně a nedůvěryhodně.


Hlavním pozitivem románu je jeho akčnost. Člověk jako by se díval na hollywoodský film, ve kterém je potřeba držet diváka neustále ve střehu. A pořádně s jeho názory smýkat ze strany na stranu…

 

(Líbil se vám text? Vyplňte v bílém poli dole svůj e-mail a jakmile bude něco nového, hned se vám ozvu!)

Napište. Odepíšu.

Až bude zase něco nového, rád se vám ozvu. Stačí mi tu nechat svůj e-mail.